Ekonomové očekávají nárůst úroků z hypoték na 2 až 3 procenta

Úrokové sazby v roce 2021 za hypotéky podle ekonomů pravděpodobně porostou. Vloni se dostaly na hladinu okolo 2 %, a předpokladem je mírný nárůst.
 

Více lidí bez práce

Důvodem je, že roste počet lidí, kteří přišli o práci, a některé obory stagnují zcela, a situace na trhu je rizikovější. Koronavirus oslabil nejen imunitu a zdraví lidí, ale i domácí a zahraniční ekonomiku, což ovlivní úroky i za hypotéky. Pokud chcete nejnižší hypotéku, reagujte rychle. Finanční specialisté z portálu Lundea ale nečekají prudké zvyšování.
 
Do června je odhad nárůstu úroků z úvěrů za bydlení podle nich mezi 2 a 3 procenty.
Velmi také závisí na tom, jak zareaguje Česká národní banka, která má vliv na výši úvěrů celkově, včetně hypoték. Pokud zvedne sazby bankovní rada ČNB, zvednou je i banky. Zatím to ale není jisté.

Menší zájem

Trh s hypotékami ale ovlivňují i samotní klienti. Na českém trhu jsou různé banky, a předhánějí se v nabídce, aby získaly zákazníky. Pokud je o hypotéky menší zájem, banky jdou s úroky dolů. Při vysokém zájmu o hypotéky, jak tomu bylo vloni, nebo v roce 2016 zareagují bankovní domy většinou postupným zvedáním úroků a cen hypoték.
 
Pokud naopak nebude dostatek zájemců o nové hypotéky nebo jejich refinancování, začnou mezi sebou banky o nové klienty soutěžit spíše úroky sníží, nebo je ponechají na určitou dobu stejné.
Zatím ale ekonomové očekávají mírný nárůst.

windows
 

Koronavirus a hypotéky

Koronavirus postihl lidi z různých oborů a oblastí, proto někteří na hypotéky vůbec nedosáhnou.
Pro ně pak je vidina vlastního bydlení vzdálená. Řeší ekonomické problémy po ztrátě zaměstnání nebo restriktivních opatřeních vlády, která jim zavřela provozy a podnikání. Pro takové lidi je variantou, jak vyřešit své problémy a dluhy půjčkou pro živnostníky nebo nebankovní půjčka ihned.
Je ale třeba doložit příjmy, a dát si pozor, abyste si na sebe nenabrali více, než pak dokážete splatit.
T je už pak možná lepší vyhlásit insolvenci a bankrot a chránit se před dlužníky. Pokud víte, že příjmy mít nebudete, protože klienti odpadli, nemá smysl riskovat a půjčku si brát.
Některé lidi dovedla koronakrize až k exekucím a hrozí jim ztráta vlastního domu nebo bytu. Pro takové akutní případy je možnost nemovitost vykoupit pomocí půjčky se zástavou nemovitosti, splatit dluhy a mezitím si vzít hypotéku na vykoupení svého domu zpět.

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.